Kodėl medžiaginės geriau?

Kiekviena rūpestinga mama, rinkdamasi maistelį ar drabužėlius savo kūdikiui įdėmiai perskaito iš ko tai padaryta. Kai renkamasi drabužėliai, pirmenybė neabejotinai dažniausiai teikiama natūraliems pluoštams, medvilnei, švelniai vilnai, o ne pvz. poliesteriui ar kapronui.

GERIAU KŪDIKIUI

medziaginesgeriau
Kiekviena rūpestinga mama, rinkdamasi maistelį ar drabužėlius savo kūdikiui įdėmiai perskaito iš ko tai padaryta. Kai renkamasi drabužėliai, pirmenybė neabejotinai dažniausiai teikiama natūraliems pluoštams, medvilnei, švelniai vilnai, o ne pvz. poliesteriui ar kapronui. Tačiau bene ketvirtadalį mažylio kūnelio ploto daug mamų vis dar linksta laikyti apvyniojusios polietileno, polipropileno, natrio poliakrilato, celiuliozės ir kt. cheminių medžiagų junginiu, vadinamu vienkartinėmis sauskelnėmis.

Pastaruoju metu vis daugiau mamų visame pasaulyje sutinka, jog natūralūs, kvėpuojantys audiniai jautriai jūsų kūdikio odelei yra žymiai geriau, nei iš polietileno, natrio poliakrilato, dažų, kvapų ir iš kitų, neretai kenksmingų, cheminių medžiagų pagamintos vienkartinės sauskelnės, ir renkasi natūralių pluoštų, švelnias ir patogias, modernias medžiagines sauskelnes. Neverta grįžti į “viduramžius” – šiuolaikinės medžiaginės sauskelnės taip pat patobulėjo, dabar jomis naudotis paprasta ir patogu.

Nevertėtų pamiršti, jog vienkartinių sauskelnių gamintojai gamyboje naudoja ne tik “nekaltus”, bet ir toksiškus junginius. Pvz. vienkartinėse sauskelnėse randama labai toksiško ir vėžinius susirgimus sukeliančio junginio dioksino, kuris susidaro balinat popierių, bei toksiško teršalo tributilo (TBT), žinomo kaip sukeliančio hormoninius sutrikimus žmonėms bei gyvūnams. Vienkartinių sauskelnių vidiniam sugeriančiam sluoksniui gamintojų dažniausiai naudojamas natrio poliakrylatas, kuris iki praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio buvo naudojamas tamponų moterims gamyboje ir buvo uždraustas dėl sukeliamo toksinio šoko atvejų. Atlikti eksperimentai su gyvūnais parodė, jog vienkartinėse sauskelnėse naudojami cheminiai junginiai ir kvepalai sauskelnių aplinkoje kvėpavusiems eksperimentinams gyvūnėliams išprovokavo astmą.

Atliktais tyrimais nustatyta, jog plastiku padengtose vienkartinėse sauskelnėse dėl blogesnio vėdinimosi berniukų kapšelio temperatūra pakyla vidutiniškai 0.6-1.1 laipsniu Celsijaus. Studijų autorių teigimu užsitęsę padidėjusios sėklidžių temperatūros epizodai kelia grėsmę vyrų lytinei sveikatai ir gali būti mažesnio vaisingumo priežastimi.

Įkyri reklama daugumą beveik įtikino, kad sausa – tai labai gerai. Bet “sausa” – tai dar ne “švaru”. Bet kurias – tiek vienkartines sauskelnes, tiek medžiaginius sauskelnes reikia keisti dažnai, gydytojų rekomenduojama ne rečiau kaip kas dvi valandas. Vienkartinių sauskelnių vidiniame sluoksnyje kūdikio šlapimas skyla į amoniako ir kitus cheminius junginius ir tampa puikia dirva daugintis bakterijoms. Tad laiku nepakeitus vienkartinių sauskelnių atsiranda išbėrimų bei kartais ir rimtesnių uždegimų pavojus. Tuo tarpu į medžiagines natūralaus pluošto sauskelnes susigėręs šlapimas nėra toks pavojingas vaiko odelei (žinoma jei nėra laikomas itin ilgai), nes sveiko vaiko šlapimas yra beveik sterilus. Be to, natūrali vilna, paprastai naudojama kartu su medžiaginėmis sauskelnėmis, pasižymi gebėjimu suskaidyti šlapimo rūgštį, neutralizuoja su šlapimu išsiskiriančius toksinus.

Medžiaginėmis sauskelnėmis kūdikis vystomas plačiau, o tai svarbu sveikam kūdikio sąnarių vystymuisi.

Neretai jauni tėvai vengia rinktis medžiagines sauskelnes nenorėdami “tam” gaišti daug daugiau laiko. Tačiau jei sauskelnes keisime taip dažnai, kaip rekomenduojama, tai ir vienkartinių sauskelnių keitimas nebus dalykas, kurį “sausumo pojūčio” užliūliuoti tėveliai prisimins tik pora kartų per dieną. Beje, medžiagines sauskelnes naudojančių tėvelių patirtis rodo, kad dažnesnis kūdikio pervystymas tampa ne sunkia pareiga, o maloniu užsiėmimu abiems. Pervystymui skirtą laiką galima paversti puikia pramoga abiems, ir pasinaudoti proga dar dažniau paliesti, paglamonėti, pamankštinti savo mažylį.

Beje, medžiagines sauskelnes dėvintys mažyliai greičiau suvokia skirtumą tarp buvimo šlapiu ir sausu, ir todėl žymiai greičiau išmoksta naudotis puoduku. Tai ne tik palengvina tėvelių gyvenimą ir leidžia sutaupyti, bet ir skatina vaiko savęs suvokimą bei vystymąsi.

GERIAU APLINKAI

medziaginesgeriau
Ar susimastome, kiek išteklių reikia pagaminti vienkartinei sauskelnei, kuri mūsų kūdikio užpakaliuką dengs pora valandų? Vienai vienintelei vienkartinei sauskelnei pagaminti reikia beveik puodelio naftos, o keli pirmieji vien jūsų kūdikio metai Žemei kainuos keletą didelių medžių, reikalingų pagaminti vienkartines sauskelnes tik vienam mažyliui. Kasmet vien JAV gyvenančių mažylių vienkartinių sauskelnių poreikiams patenkinti yra nukertama apie 250 tūkts. medžių, sunaudojama apie milijardą tonų naftos bei apie 90 tūkst. tonų plastiko, kurio gamybai vėlgi naudojama energija bei pavojingomis gamybos atliekomis teršiama aplinka.

Jei tarsime, kad vienas kūdikis per dieną vidutiniškai suteršia 6-8 sauskelnes, o Lietuvoje 2009 m. gimė apie 36,7 tūkst. kūdikių, tai Lietuvoje vien per 2009 m. gimusių kūdikių poreikiams per metus sunaudojama apie 93,7 milijono sauskelnių. O jei mažyliai prie puoduko pripratinami tik 2-3 metų amžiaus, tai aktyvių sauskelnių naudotojų ir atitinkamai sunaudojamų vienkartinių sauskelnių susidaro 2-3 kartus daugiau. Tai tūkstančiai nukirstų medžių, sunaudoti milijonai tonų naftos ir į aplinką išmesti milijonai tonų teršalų.

Ir tai dar toli gražu ne viskas. Kai gražiai suvyniotas jūsų mažylio kakutis iškeliauja į šiukšlių dėžę, ar problemos jau pasibaigia? Greičiausiai jos tik prasideda, nes tada tie šimtai tūkstančių tonų sunaudotų sauskelnių keliauja į perpildytus sąvartynus. Jeigu jūsų kūdikis per metus sunaudoja apie 2.5 tūkst. vienkartinių sauskelnių, kurios panaudotos sveria jau netoli pusės kilogramo, tai vien jūsų mažylio užpakaliuko indėlis į Lietuvos sąvartynus per vienerius metus sudarys apie toną. Šiuolaikinės medžiagos, kurios užtikrina, kad šlapimas iš modernių sauskelnių nepatektų laukan, yra atsparios, tame tarpe ir irimui. Tai reiškia, jog tikimasi, kad jos suirs per kokius 500 metų. Retoriška klausti, ar mūsų mažyliai turės kur gyventi, kai vien Lietuvos sąvartynus kasmet papildys mūsų ir jau kitų mažylių šimtai tonų vien tik panaudotų sauskelnių kalnai. Šiuo metu panaudotos vienkartinės sauskelnės yra trečias didžiausias šiukšlių šaltinis JAV, Australijoje, Japonijoje, Didžiojoje Britanijoje, daugumoje Europos šalių.

Neretai yra ignoruojamas ir kitas aplinkosauginis aspektas, susijęs su panaudotomis vienkartinėmis sauskelnėmis. Pagal gamintojų rekomendacijas prieš išmetant panaudotą sauskelnę ekskrementus iš sauskelnės reikia pašalinti, tačiau praktikoje tėvai tai daro itin retai. Daugumoje išsivysčiusių šalių yra draudžiama bendrus sąvartynus teršti žmonių fekalijomis. Vienkartinių sauskelnių atveju šitas draudimas praktiškai yra ignoruojamas. Per sąvartynų nuotekas gyvi virusai iš kūdikių fekalijų patenka į gruntą ir užteršia požeminius vandenis, musės ir kiti vabzdžiai perneša virusus oru, keldami didžiulę grėsmę žmonių sveikatai.

Beje, sąvartynai yra vienas iš reikšmingiausių pasaulio klimato atšilimą skatinančių veiksnių, nes sąvartynų skleidžiamos metano dujos yra vienos iš “šiltnamio efektą” sukeliančių dujų.

Nors vienkartinių sauskelnių gamintojai aplikosaugininkų yra skatinami ieškoti būdų kaip mažinti panaudotų sauskelnių teršimu sukeliamą žalą, tačiau sauskelnių gamintojai pripažįsta, jog panaudotų vienkartinių sauskelnių perdirbimas ekonomiškai nėra tikslingas ir šioje srityje radikalių permainų artimiausiu metu vargu ar galima tikėtis.

Kai kada medžiaginių sauskelnių “priešininkai” pateikia argumentą, jog skalbiant medžiagines sauskelnes yra gausiai naudojami švaraus vandens ištekliai bei skalbimo priemonių chemikalais taip pat yra teršiama aplinka. Tačiau kiekviena mažylį auginanti šeima iš savo patyrimo žino, jog naudojant ir vienkartines sauskelnes vis tiek skalbti tenka praktiškai kasdien ir su šiuo buities poreikiu deja tenka susitaikyti. O pašalinus ekskrementus medžiagines sauskelnes galima saugiai skalbti su kitais skalbiniais. Aplinkos teršimui įvairiais chemikalais mažinti rekomenduojama skalbimui naudoti ekologiškus skalbiklius iš organinių medžiagų.

GERIAU ŠEIMOS BIUDŽETUI

medziaginesgeriau
Gyventi taupiai yra ne tik krizės padiktuota būtinybė, tai daugumai vakariečių savaime suprantama gyvenimo būdo taisyklė. Naudojant daugkartines medžiagines sauskelnes galima ne tik suteikti daugiau malonumo mažylio užpakaliukui, mažinti grėsmingai didėjantį aplinkos teršimą, bet ir sutaupyti. Ekonominę naudą nesunku paskaičiuoti. Jeigu vienas kūdikis per metus sunaudoja apie 2.5 tūkst. vienkartinių sauskelnių (6-7 sauskelnės per dieną x 365 d.), tai vidutinėmis vienkartinių sauskelnių kainomis per pirmus metus vieno vaikučio tėveliai joms išleidžia apie 1825 litų (2500 x 0.73 lt), antrais metais - apie 2750 Lt (2500 x 1.1 lt). Visu vidutiniškai ne mažiau kaip dvejus metus trunkančiu sauskelnių naudojimo periodu į šiukšlių dežę iškeliauja sauskelnių už ne mažiau kaip 4500 litų.

Medžiagines sauskelnes naudojančių tėvelių patyrimu, vienas sveikas vaikutis per parą sunaudoja 7-12 plaunamų sauskelnių, priklausomai nuo naudojamų sauskelnių bei įklotų rūšies ir individualių vaikučio tuštinimosi įpročių. 15 vnt. medžiaginių sauskelnių, poros vilnonių apsauginių kelnaičių bei keleto papildomų įklotų komplektas mūsų parduotuvėje kainuos apie 500 – 600 litų. Be to jas vėliau galima panaudoti ir kitam mažyliui ar parduoti.


  • Autorius: admin
  • Paskelbta:
  • Sukurta: 2016-10-03
  • Peržiūros: 1220
  • Komentarai: 0

Žyma:

Palikti komentarą